Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

                                                              

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE
„INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA W LOKALNYM KLIMACIE”

Idea projektu:

Projekt ma na celu zmniejszenie zagrożenia biernością oraz izolacją społeczną wśród seniorów zamieszkujących Gminę Jonkowo dzięki upowszechnianiu edukacji i integracji międzypokoleniowej z wykorzystaniem potencjału środowiska lokalnego. Powstał na bazie naszych dotychczasowych doświadczeń w pracy z grupami międzypokoleniowymi, która pokazała nam ogromną potrzebę działań integracyjnych wśród najmłodszych i najstarszych pokoleń. W jego ramach planujemy przede wszystkim aktywności ukierunkowane na wspólne poznawanie lokalnego klimatu, tworzonego przez unikalne miejsca i otwartych, „nietuzinkowych” ludzi.

Okres realizacji projektu: 1 kwietnia – 31 października 2017 r.

Realizatorzy: Olsztyńska Fundacja Inicjatyw Prospołecznych (lider) oraz Gmina Jonkowo – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (partner)

Grupy docelowe projektu:

  1. Seniorzy – osoby, które ukończyły 60 rok życia i zamieszkują Gminę Jonkowo – min. 7 osób. Uwaga: uczestnictwo w projekcie nie jest warunkowane członkostwem
    w PZERiI, rekrutacja prowadzona będzie niezależnie!
  2. Młodzież do 18 roku życia zamieszkująca Gminę Jonkowo, w szczególności uczniowie
    i absolwenci gimnazjum w Jonkowie i Wrzesinie – min. 5 osób.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznajmy się…
Uczestnicy projektu „Integracja międzypokoleniowa w lokalnym klimacie” to mieszkańcy jednej gminy. Często jednak znają się tylko z widzenia lub słyszenia, a czasem nie znają się wcale. Przełamaniu pierwszych lodów miały posłużyć warsztaty integracyjne, które odbyły się 13 maja 2017 r. w Świetlicy w Szałstrach. Uczestnicy poznali na nich swoje imiona, zainteresowania i wartości, a także spróbowali swoich sił w pracy zespołowej.

Integracja+edukacja w Ziołowej Dolinie
W dniu 27 maja 2017 r. uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach integracyjno-edukacyjnych w Ziołowej Dolinie (Wilimowo - Gmina Jonkowo). Podczas kilkugodzinnej wizyty w gospodarstwie agroturystycznym mieli możliwość m.in. zwiedzania mini zoo, przejścia ścieżki edukacyjnej służącej poznaniu ziół i możliwości ich wykorzystywania w codziennym życiu, a także obejrzenia kolekcji pojazdów wojskowych, działek oraz innych przedmiotów o charakterze militarnym.

Rozpoczynamy cykl spotkań w lokalnym klimacie - Lawendowe Pole
Pierwsze spotkanie z lokalnym klimatem odbyło się 10 czerwca 2017 r. na Lawendowym Polu w Nowym Kawkowie. Uczestnicy projektu zostali przywitani przez Panią Asię Posoch ciasteczkami lawendowymi oraz herbatką lawendową. Wśród wielu atrakcji przewidzianych tego dnia było zwiedzanie Lawendowego Muzeum Żywego im. Jacka Olędzkiego połączone z poznaniem historii chaty, w której się ono znajduje oraz projekcją filmu. Uczestnicy odbyli również spacer między plantacjami pachnącej lawendy lekarskiej, z której produkowane są nie tylko ciasteczka i herbata, ale m.in. olejek eteryczny czy syrop lawendowy.

Lokalny klimat Galerii w Nowym Kawkowie
Uczestnicy projektu w dniu 24 czerwca 2017 r. gościli w Galerii w Nowym Kawkowie u Pani Ani Grądzkiej. Mogli tu obejrzeć wystawy fotografii i innych prac okolicznych artystów, a także wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których powstały piękne pudełka na domowe drobiazgi.

Na II Pikniku Historycznym w Jonkowie
W dniu 1 lipca 2017 r. uczestnicy projektu wzięli udział w II Pikniku Historycznym w Jonkowie, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie. Wydarzenie to obejmowało wiele różnych atrakcji. Uczestnicy obejrzeli m.in. inscenizację walk z okresu II wojny światowej, Turniej Łuczniczy, inscenizację walk legionistów rzymskich i gladiatorów oraz pokazy XVII-wiecznej szermierki konnej. Wzięli również udział w warsztatach tkackich i kaletniczych, strzelaniu z łuku oraz licznych konkursach.

Na zakończenie spotkań z lokalnym klimatem - Różane Wzgórza
Ostatnie spotkanie z lokalnym klimatem odbyło się 15 lipca 2017 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym "Różane Wzgórza" w Szałstrach. Uczestnicy projektu zwiedzili Ziołową Galerię, poznali różne rodzaje ziół, a także samodzielnie przygotowali maść i olejek z szałwii. W ramach poczęstunku posmakowali m.in. koktajlu ze świeżych ziół, świeżych bułeczek jagodowych oraz lemoniady z dobrodziejstwami ogrodu.

Warsztaty komputerowe, czyli jak promować integrację międzypokoleniową
W dniach 22 i 29 lipca 2017 r. w Szałstrach odbyły się warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy projektu wspólnie wypracowywali prezentację multimedialną promującą integrację międzypokoleniową w lokalnym klimacie Gminy Jonkowo. Bazą do jej stworzenia stały się doświadczenia zdobyte podczas projektu oraz wspomnienie wspólnie odwiedzonych miejsc. Prezentacja powstawała pod czujnym okiem młodych wolontariuszy.

Na zakończenie - spotkanie podsumowujące
Spotkanie podumowujące realizację projektu miało miejsce 30 sierpnia 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Jonkowie. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy projektu - seniorzy oraz młodzież, inne osoby starsze zamieszkujące gminę, a także przedstawciele lokalnego samorządu, m.in. Wójt Gminy Jonkowo, radni gminy, pracownicy urzędu gminy, gminnego ośrodka kultury oraz partnera - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jonkowie. Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna wypracowana przez uczestników inicjatywy, promująca integrację międzypokoleniową. Ponadto wydarzenie było okazją do wzajemnych podziękowań, dzielenia się wrażeniami, a także snucia planów na przyszłość.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie http://www.fundacjaofip.pl/images/LokalnyKlimat/Prezentacja_projekt_Integracja_w_lokalnym_klimacie.pdf

Załączniki:

Licznik odwiedzin: 151311